Mari Oblikas – koerte koolitaja: kuulekus

Minu taustast

Minu kui koerakoolitaja tee sai alguse 2004. aastal, kui võtsin oma esimese koera – dobermanni Haus Riback Adele, koduse nimega Nali. Olin tegelikult juba enne päris oma koera saamist käinud korduvalt vaatamas kuulekuskoolituse võistlusi ja väga lummatud sellest, kuidas kuulekad koerad koos oma omanikega platsidel tööd tegid. Alustasin ka ise esimesel võimalusel koos Naliga kuulekustreeninguid Tartus alati entusiastliku Marika Miku käe all. Iganädalaste treeningute vahepealsel ajal harjutasin iseseisvalt parktiliselt kõigil päevadel, vahel ka mitu korda päevas. Palju muutis minu mõtlemist sel ajal ka Tatjana Tšernjakova koolituspäevadel osalemine. 2005. aasta keskel kolisin elama Tallinna ja jätkasin treeninguid Tatjana juures, mõni aeg hiljem liitusime Aivo treeningrupiga. Edaspidi oligi Aivo meie põhiliseks juhendajaks nii jälje, kuulekuse kui kaitse koolitamisel.

Olen väga rahul, et sain esimeseks koeraks Nali, keda mul oli võimalik koolitada tasemele, mis andis võimaluse võistelda KK ja IPO kõrgeimates astmetes ja omandada seeläbi väärtuslikke kogemusi. Nautisin Nali koolitamist, kuna ta oli tõeliselt energiline ja hea saagiinstinktiga koer, keda oli üheltpoolt lihtne motiveerida, kuid teisalt tuli omandada oskusi ka selle energia kontrollimiseks ja soovitud tegevustesse suunamiseks. Samuti tuli pidevalt tähelepanu pöörata sellele, kuidas uutes situatsioonides tema enesekindlust kasvatada ning arvestada tema suhteliselt tundliku närvisüsteemiga. Naliga saavutasime 3 kuulekuskoolituse ja 2 IPO meistritiitlit:

  • Eesti KK meistrid 2007
  • EDÜ KK meistrid 2007
  • EDÜ KK meistrid 2009
  • EKSL IPO meistrid 2010
  • EDÜ IPO meistrid 2010
ja Eesti IPO töötšempioni tiitli.

Punktide poolest olid parimad kuulekusetulemused kõrgemates astmetes KK-3 135p (140st ehk 96%) ja IPO-3 91p. Nali koduleht asub SIIN, kõik meie eksami- ja võistlustulemused leiab SIIT ja videosid on võimalik vaadata SIIT.

Kogemused ja tõekspidamised koolitajana

Alates 2008. aastast hakkasin lisaks oma koera treenimisele kuulekuse alal juhendama ka teisi koeraomanikke. 2009. aastaks olin läbinud ka Eesti Kennelliidu vastava koolitusprogrammi ning mind kinnitati EKL atesteeritud koolitajaks. Olen koolitanud väga erineva taustaga koeraomanikke koos erinevate koertega, trennis on käinud belgia lambakoerad, dobermannid, saksa lambakoerad (töö- ja näituseliini), suursnautserid, jack russelli terjerid, beauceronid, labradori ja kuldsed retriiverid, segaverelised koerad, border collie, newfoundlandi koer, berni alpi karjakoer. Eesmärgid trenni tulekul on inimestel olnud samuti väga erinevad – alates rihma otsas viisakalt liikumisest kuni koeraspordi maailmameistrivõistlusteni. Praegusel ajal tegelen eelkõige koeraspordihuviliste koeraomanikega. Lisaks nö põhitreenerina tegutsemisele olen kõrvalt juhendanud ka juba kõrgemates astmetes võistlevaid koerasportlasi - Aivot Deliga ja Kairit Apolloniga. 2013. aastal tegid IPO-s minu õpilastest edukaid ülesastumisi Reelika & Fiona, Kristi & Eileen, Andres & Blakcy. Üle 90-punktiseid kuulekusetulemusi on saavutanud:

  • Marit & Destiny KK-1 98p, KK-2 91p
  • Tiina & Maximus KK-1 95p, KK-2 99p
  • Kristi & Eileen KK-1 91p
  • Reelika & Fiona IPO-2 90p
  • Kairi & Vox IPO-1 91p

Leian, et igale koerale tuleb leida sobivaim koolitusmeetod lähtuvalt tema iseloomust. Samuti on vaja alati arvestada koera omaniku kogemuste, võimaluste ja võimetega. Minu eesmärgiks koolitajana on, et koolitusplatsil harjutuste tegemise ja nende lahtiseletamise kaudu omandaksid treeningutel osalejad võime lugeda ja analüüsida koera käitumist ning ehitada koolitusolukordi üles koerale arusaadavalt ehk lihtsamalt öeldes - „rääkida koera keeles“ :). Mida rohkem koeraomanikud enda ja oma koera tegevust analüüsivad ning ühiste treeningute vahelisel ajal harjutusi teevad, seda paremini ja kiiremalt jõutakse ka soovitud eesmärkideni. Pean väga oluliseks, et koerad tegutseksid koos omanikega rõõmsalt ja motiveeritult, oleksid oma tegevuses nõutud määral korrektsed ning kindlasti vajaliku kontrolli all. Koer peaks olema tore ja inimühiskonnas hakkamasaav kaaslane igapäevaelus ning soovi korral lisaks ka partner hasartses spordiharrastuses.

Kuna soovin, et iga treeningu kasutegur oleks nii omaniku kui koera jaoks maksimaalne, teen eelkõige individuaaltreeninguid. Juhul kui on soovi minu käe all sportkoera treenida, soovitaksin sellesekohasest mõttest võimalusel teada anda kohe, kui kutsikas koju jõuab (või plaanidest ka isegi enne seda). Koerasporti harrastada soovides on kutsikaga kohe algusest peale õigel viisil tegelemine väga oluline, säästes tuleviku tarbeks palju aega ja vaeva. Loomulikult on aga võimalik kutsika/koeraga alustada koolitusteed ka hilisemas vanuses - väga palju sõltub lõpptulemuses koera omadustest ja omaniku pühendumisest! Nõu võib minu käest küsida alati, ka juhul, kui nö stabiilsete treenijate kohad on hetkel täis, leian kindlasti võimaluse korra või paar koera üle vaadata ja oma arvamuse öelda.

Usun, et pidev õppimine ja enesetäiendamine on väga oluline ja seetõttu olen osalenud koerakoolitusteemalistel loengutel ja koolitusseminaridel tänaseks üle 40 korra. Nende kohta leiab infot SIIT.

Alates 2010. a olen ka EKL atesteeritud kuulekuskoolituse katsekohtunik ning alates 2014. a ka IPO kohtunik. EKL infolehe minu kui koolitaja ja katsekohtuniku kohta leiab SIIT.