Mis on IPO? Mis on koerasport?

IPO (Internationale Prüfungs- ordnung) on teenistuskoertele mõeldud koolitusala. IPO reeglite alla käib nii IPO (jälg + kuulekus + kaitse) kui ka IPO-FH ehk teenistuskoerte spetsiaaljäljekatse. IPO on alguse saanud Saksamaalt ning arenenud välja alast nimega Schutzhund (SchH). Nimetatud ala loodi ennekõike eesmärgiga määratleda koerte iseloomu- omadusi ning sobivust teenistus- koeraks ning kasutada seda teavet aretuses. Esimene SchH katse toimus juba aastal 1901. Järgnevalt lingilt on võimalik IPO ajaloost Eestis pikemalt lugeda.

Tänaseks on IPO-st kujunenud välja ennekõike koeraspordiala. Koer on oma ajaloolise tausta poolest suuresti karjaloom ja sellest lähtuvalt on alati õnnelikum selline koer, kes saab omanikult tähelepanu ja tegelemist. IPO (jälje, kuulekuse ja kaitse) koolitamine on teenistustõugu koerale kõige loomuomasem harrastus, kus koer saab sobival määral liikumist ja mõttetööd ning millega arendatakse võmalikult laialt ka teenistuskoerale iseloomulikke instinkte ja käitumist. Paljudes riikides kuuluvad koeraspordialad Olümpiakomitee alla analoogselt teiste spordialadega.

IPO esimesed astemed on jõukohased igale harrastajale ning kõrgemale pürgijad võivad minna pika tee kuni MM-ini välja. Selleks, et jõuda koolituses edasi piisavalt kiires tempos ning täita püstitatud eesmärgid, on äärmiselt oluline treenida koera algusest peale õigesti. Selles osas on väga oluline omada oskuslikke nõuandjaid, kes suunavad ja aitavad.

Vaata ka: - Eesti Töötsempionid IPO-s; IPO Eesti MV esikolmikud; EKL aasta parimad IPO koerad
- Eesti Töötsempionid FH-s; IPO-FH Eesti MV esikolmikud